GO
da-DKkl-GL
GE'S SEKRETARIAT

Foreningens daglige drift varetages af et sekretariat, der ledes af en af bestyrelsen ansat direktør.
 
Sekretariatet varetager de interne administrationsopgaver i foreningen, men deltager herudover i mange eksterne opgaver i såvel fast som ad hoc udvalgsarbejde i forbindelse med lovforberedende arbejde i Selvstyret, ligesom sekretariatet forbereder og gennemfører overenskomstforhandlinger i samarbejde med brancheudvalgene.

Sekretariatet er beliggende i Nuuk, på følgende adresse:

Grønlands Erhverv
Jens Kreutzmannip Aqq. 3
Postboks 73
3900 Nuuk

Telefon: (+299) 32 15 00
Telefax: (+299) 32 43 40
e-mail: ga@ga.gl

Den daglige åbningstid er mellem 8.00 og 16.00
NB: GMT -3 timer

Følgende personer er ansat i sekretariatet

  Direktør 
  Brian Buus Pedersen

  Direkte tlf: +299 36 37 10
  E-mail: pedersen@ga.gl               

  Sekretariatschef
  Juridisk  konsulent

  Karsten Klausen

  Direkte tlf: +299 36 37  11
  E-mail: klausen@ga.gl

       

  Kommunikationskonsulent
  Erik Holmsgaard

  Direkte tlf:  +299 36 37 15
  E-mail: erik@ga.gl

  Juridisk konsulent

  Lars Krogsgaard- Jensen

  Direkte tlf: +299 36 37 12
  E-mail: lars@ga.gl 

       

  Konsulent
  Bent Sørensen

  Direkte tlf: +299 36 37 13
  E-mail: bent@ga.gl

 

 

  Bogholder
  Louise Mikiassen  Kristiansen

  Direkte tlf: +299 36 37 19
  E-mail: kristiansen@ga.gl

       

 

 TNI-elev
  Cinderella Davidsen

  Direkte tlf: +299 36 37 21
  E-mail: cinderella@ga.gl

 TNI-elev
  Henni Hansen

  Direkte tlf: +299 36 37 17
  E-mail: hansen@ga.gl